Co chciałabym przeczytać w 16

By | niedziela, grudnia 27, 2015 4 comments
2015 już prawie za nami. Mam nadzieję, że to był dla Was dobry rok : ) A przyszły okaże się jeszcze lepszy. Pośród wielu postanowień, planów i marzeń nie brakuje u mnie (a pewnie i u Was) także tych czytelniczych. Co chciałabym przeczytać w tym roku?
16 książek na 2016.
Oto one:


1. Idź, postaw wartownika * . Harper Lee. Wiadomość o wydaniu tej książki prawdziwie mnie zelektryzowała. To inne spojrzenie na problem dyskryminacji w USA. Jeśli czytaliście "Zabić drozda" to wiecie o czym mówię.
2. Drobne występki w czasach obfitości. Matthew Kneale. 12 opowiadań, w których autor próbuje odpowiedzieć, dlaczego w czasach obfitości niektórzy nadal cierpią głód. Zapowiada się bardzo refleksyjnie i nieco ironicznie.
3. Bestiariusz słowiański, czyli rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach *. Paweł Zych. Witold Vargas. Pięknie ilustrowany zbiór najcudaczniejszych i trochę strasznych stworów z ludowych podań. Tu wychodzi na jaw moja bardzo wschodnia dusza : )


4. Holandia. Presja depresji. Marek Orzechowski. Szersze spojrzenie na Holandię, trochę historii i obyczajów tego małego i właściwie nieznanego kraju.
5. Zapiski z wielkiego kraju * . Bill Bryson. Zbiór felietonów na temat USA z przymrużeniem oka. Poluję na tę książkę od czasów znakomitych "Zapisków z małej wyspy".
6. Nie widać nic. Opowiadanie obrazów. Daniel Arasse. Polecana przez Magnolie (poczytajcie, bo świetnie ją opisała) książka o innym spojrzeniu na świat sztuki.


7. Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet. Anna Moczulska. Kobiety w roli głównej. Książka dzięki której mam nadzieję polubić historię mniej znaną.
8. Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt. Dorota Sumińska. A tutaj moja słabość - opowiastki dla dzieci. W tych znajdziecie odpowiedzi na z pozoru tylko proste pytania.
9. Bajki filozoficzne. Michel Piquemal, Agnieszka Malmon. Kolejna refleksyjna propozycja dla tych, którzy lubią zadawać pytania, tym razem te bardziej metafizyczne.


10. Dotyk ciemności. C. J. Roberts. Książka, na którą przypadkowo trafiłam w Internecie na jakimś blogu, a im więcej o niej czytałam, tym bardziej chciałam ją poznać. Mroczny i wstrząsający po trosze kryminał i erotyk.
11. Szczygieł. Donna Tartt. Autorka "Tajemnej historii" solidnie zapracowała sobie na moje ogromne zainteresowanie "Szczygłem".
12. Make life harder. Lucjan, Maciej. "350 stron o tym, jak się zachowywać na rynku, co robić z rękoma w windzie, gdzie siadać na dworcu i jak wychodzić z psem, żeby to wszystko miało ręce i nogi, i łapy. Słowem – przewodnik po życiu"


13. Maybe someday. Colleen Hoover. Bardzo wysoko oceniana powieść obyczajowa.
14. Mur. 12 kawałków o Berlinie * . Agnieszka WójcińskaPolecane przez Dziewczynę bez matury reporterskie opowiadania o Berlinie.
15. Księżyc myśliwych. Katarzyna Krenz, Julita Bielak. Książka, której treści nawet nie potrafię ująć w kilku słowach. Zapowiada się w każdym razie niesamowicie ciekawie.


16. Malarstwo Białego Człowieka. Waldemar Łysiak. Wielotomowa podróż po świecie sztuki.

A Wy jakie macie czytelnicze plany na 2016? Co jeszcze polecacie?

edit: gwiazdką * oznaczam te książki, które już przeczytałam.

4 komentarze:

 1. Strasznie się cieszę, że przekonałam Cię do umieszczenia "Nie widać nic" na liście książek do przeczytania, bo moim zdaniem ten tytuł to coś rewelacyjnego! :)) Też chciałabym przeczytać "Szczygła", a oprócz tego obiecałam sobie jeszcze Olgę Tokarczuk :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć "Nie widać nic" bo naprawdę baardzo chcę ją przeczytać ; )

   Usuń
 2. Szczygieł i Make Life Harder to również moje typy. Księżyc Myśliwych szczerze polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Również chciałabym sprawdzić "Idź, postaw wartownika".

  Idź, postaw wartownika

  OdpowiedzUsuń