Sztuka dla początkujących

By | niedziela, grudnia 13, 2015 Zostaw komentarz
Pasja to dziwna sprawa. Zupełnie nieoczekiwanie potrafi spaść na człowieka i złapać. A trzyma! Nie ogląda się na żadne zakazy i nakazy, nie patrzy czy to użyteczne, opłacalne ani czy się przyda. Pasje już chyba takie są. Przychodzą nagle, czasami odchodzą, z niektórych po prostu wyrastamy. Zdarza się, że wywracają życie do góry nogami, ale zdecydowana większość jest w wersji light i objawia się po prostu pozytywnym zainteresowaniem danym tematem.

Sztuka dla początkujących

Ja lubię sztukę. Nie tworzyć, a podziwiać. Wiecie - przedziwne, absurdalne obrazy surrealistyczne albo pełne słońca dzieła impresjonistów. Fascynują mnie najnowocześniejsze szklane wieżowce. Zachwyca mnie street art. Widzę piękno na kartkach z empika, albo na pościeli z IKEA. A jednak nie uważam się absolutnie za żadnego znawcę sztuki! Bo i skąd miałabym wiedzieć cokolwiek więcej od zwykłego zjadacza chleba. Więcej, uważam, że to nawet nie jest potrzebne. Przecież nie trzeba wcale wiedzieć jak i dlaczego powstaje tęcza, żeby czuć radość widząc ją. Jednak-zawsze-fajnie-wiedzieć. No i okazuje się, że wielu artystów wiodło tak zadziwiające życie, że ich obrazy wydają się jeszcze ciekawsze. Dlatego po latach prostego kontemplowania piękna obrazów postanowiłam się teraz co nie co o nich dowiedzieć.

Gawędy o sztuce Bożeny Fabiani to coś, co na pewno Wam się spodoba, jeśli tak jak ja jesteście wrażliwi na sztukę i moglibyście oglądać obrazy godzinami. Baa a jeszcze o nich słuchać! Bożena Fabiani opowiada lekko i bardzo zajmująco, zupełnie jakby zwykła popijać herbatkę w niedzielne popołudnia z Caravaggiem czy Rubensem. Chwilę poświęca na życie prywatne malarzy, sporo opowiada na temat ich najważniejszych obrazów, wszystko to w naprawdę przyjemny sposób. Polecam Wam zwłaszcza audiobooki, bo autorka ma dobry głos.

Bożena Fabiani napisała cały cykl gawęd. Są to:
1. "Moje gawędy o sztuce. Dzieła, twórcy, mecenasi. Wiek XV - XVI"
2. "Gawędy o sztuce. XIII - XV wiek"
3. "Dalsze gawędy o sztuce. XVII wiek"
4. "Dalsze gawędy o sztuce. VI - XX wiek"

A ostatnio również "Gawędy o sztuce sakralnej". Ja zaczęłam swoją przygodę z jej twórczością od środka, bo od "Dalszych gawęd o sztuce. XVII wiek". I powiem Wam, jestem naprawdę zadowolona, że sięgnęłam po tę książkę. Każdy artysta ma poświęcony sobie rozdział, który w audiobooku trwa około pół godziny (idealnie dla nie mających czasu). W tej części poznajemy bliżej m.in. Vermeera i Rembrandta, wspomnianych wcześniej Rubensa i Caravaggia, a także pierwszą znaną kobietę - malarkę Artemisię Gentileschi. "Poznajemy" to dobre słowo, bo gawędy nie zawierają suchych i bezpłciowych faktów, a prawdziwe ciekawostki z życia tych wybitnych twórców. Dziś w erze mass mediów, facebooka i ekshibicjonizmu z własnej nieprzymuszonej woli nie stanowi problemu, żeby dowiedzieć się dowolnych i czasami bardzo osobistych rzeczy o kimkolwiek. Ale w XVII wieku? Dlatego ilość pracy jaka została włożona, aby wyciągnąć z mroków przeszłości biografie artystów budzi podziw.

Więc jeszcze raz polecam Wam z całego serca "Dalsze gawędy o sztuce. Wiek XVII" oraz całą serię. Jeśli martwicie się, że przytłoczą Was trudne nazwy lub zawiłe historie - spokojnie - gawędy są dla każdego, a zwłaszcza dla początkujących.
                                        
Dalsze gawędy o sztuce. XVII wiek. Bożena Fabiani. 


0 komentarze: