Najlepsze książki o miłości

By | środa, lutego 11, 2015 1 comment
Z książkami o miłości jest taki problem, że trudno znaleźć dobre. To taki temat, w którym bardzo łatwo przesadzić, przesłodzić, a z bohaterów zrobić lalki (albo kalki). Dlatego nie było łatwo wybrać tytuły, które naprawdę zasługują na polecenie. Ale te, które wybrałam, wyjątkowo zapadły mi w pamięć.

top książek o miłości


Przeminęło z wiatrem. Margaret Mitchell. Absolutnie niesamowita książka. Mimo, że miałam ją w domu od kiedy pamiętam, długo zwlekałam z tym, żeby ją przeczytać. Miałam do niej jakieś uprzedzenia (nie wiem skąd). Wydawało mi się, że to takie ckliwe romansidło, na dodatek strasznie długie.  Sięgnęłam po nią w ramach projektu „100 najlepszych książek BBC”. Zafascynowała mnie ta historia i namieszała mi w głowie. Wychodzi poza schemat, rodzi milion myśli, cichutko przemyca też treści historyczne (wojna secesyjna). A postać Scarlett? Można jej nienawidzić, można ją kochać, ale nie można przejść obojętnie. Czyli coś co w literaturze uwielbiam najbardziej. Dla mnie numer jeden.

Jeździec miedziany. Paullina Simons. Rosja, czasy wojny, piękna i dobra Tatiana zakochuje się w przystojnym i odważnym Aleksandrze… W tej książce jest dużo cierpienia, wszechobecny głód, który chyba najmocniej zapadł mi w pamięć. Czytałam Jeźdźca już kilka lat temu, ale wciąż jeszcze pamiętam jak realne wrażenie zrobiły na mnie opisy warunków w jakich znajdowali się bohaterowie. Sama miłość, cóż, niczym z bajki. Mnie osobiście nie porwała, ale myślę, że może się podobać wielbicielom typowych romansów.

Duma i uprzedzenie. Jane Austen. Kolejny klasyk. Piękna historia, pełna humoru, ironii i dobrze skrojonych postaci. Plus XIX-wieczna Anglia dla smaku.

Żona podróżnika w czasie. Audrey Niffenegger. (Znana też pod tytułem „Zaklęci w czasie”). Coś dla osób, które potrafią spojrzeć szerzej. Książka, którą równie dobrze można umieścić w kategorii fantasy. Opowiada o miłości dwojga osób, z których jedna, jakkolwiek dziwnie to brzmi, po prostu podróżuje w czasie. W zupełnie nieoczekiwanych momentach, nagle znika, by znaleźć się w przeszłości lub przyszłości. W tym całym zagmatwaniu Claire i Henry próbują wieść normalne życie. Mimo, że to nie do końca mój typ, warto poświęcić mu czas, choćby ze względu na sam pomysł podróży w czasie.

1 komentarz:

  1. do tej listy dodałabym jeszcze "Spóźnionych kochanków" William Wharton :) polecam!

    OdpowiedzUsuń