Trafny wybór. Nowa książka J.K. Rowling

By | niedziela, marca 29, 2015 8 comments
To obyczajowa opowieść o mieszkańcach małego, angielskiego miasteczka. Rozpoczyna się przykrym wydarzeniem - śmiercią znanego i powszechnie szanowanego radnego Barry'ego. Niespodziewanie wpływa to na wszystkich mieszkańców w bardzo zróżnicowany sposób.

J.K. Rowling

Pagford to malownicza miejscowość, w której wszyscy się znają. Plotki rozchodzą się tutaj z prędkością światła. Nie dziwi więc fakt, że wiadomość o nagłej śmierci Barry'ego obiega lokalną społeczność migiem. Zasmuca jego przyjaciół, ale dla politycznych oponentów otwiera nowe możliwości. Bo mimo całego swego uroku Pagford skrywa w sobie brzydki sekret w postaci osiedla Fields - pełnego różnego rodzaju degeneratów, ćpunów, przestępców i nade wszystko zaniedbanych trawników. W tej politycznej wojnie o odłączenie Fields bierze udział zaskakująco wiele postaci, a wszystkie są tak wyraziste jakby były namalowane czystym pigmentem.


Jak dla mnie portrety bohaterów są naprawdę świetne! Nikt tu nie jest kryształowy i każdy coś ukrywa. Jednych bohaterów lubimy, kibicujemy im, inni są irytujący albo budzący odrazę. A każdy jest inny. Między postaciami, tak jak i w życiu, występują przedziwne relacje i powiązania. Wchodzimy w nie jak w pajęczą sieć. Jedne wydarzenia i osoby wpływają na inne, te na kolejne i tak dalej aż w nieskończoność. I to mi się zdecydowanie najbardziej podoba w książce. Taki mini efekt motyla, jakby śmierć Barry'ego popchnęła niewidzialne kostki domina oplatające całe Pagford.

"Trafny wybór" bardzo mnie wciągnął. Przeczytałam przysłowiowym jednym tchem. To dobrze opowiedziana historia, trzymająca delikatnie w napięciu. Lekka, ale też niegłupia, trochę do przemyślenia. Przede wszystkim dobra rozrywka. Polecam!
                                   
Trafny wybór. J.K. Rowling.

8 komentarzy:

 1. Od dawna mam książkę w planach, ale jakoś mi do niej nie po drodze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też miała podobnie, w końcu wydano ją w 2012, więc już dobrą chwilę temu.

   Usuń
 2. Jedyna od Rowling jakiej nie znam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie wypożyczyłam i nie mogę się za nią zabrać. :d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już Ci się uda, jestem ciekawa Twojej opinii.

   Usuń
 4. przyznam szczerze, że ja miałam problem z tą książką. niby napisana genialnie, autorka ma zmysł narracyjny, postaci nakreślony w sposób rzeczowy, a jednak strasznie mnie nużyła całość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponoć Rowling napisała jeszcze książki pod pseudonimem, może te zaciekawiłyby Cię bardziej ; )

   Usuń