Książki Jane Austen. Komu się spodobają?

By | poniedziałek, kwietnia 27, 2015 4 comments
Dziś całe 3 w 1 - "Rozważna i romantyczna", "Emma" i "Perswazje", czyli trzon twórczości pani Austen. Wszystkie są właściwie podobne do siebie. To romanse, rozgrywające się w XIX wiecznej Anglii. Bohaterkami są, a jakże, kobiety, a główną osią fabuły - miłość.


W "Rozważnej i romantycznej" poznajemy dwie siostry, rozsądną Eleonorę i bujającą w obłokach Mariannę. Mimo, że mają tak skrajnie różne usposobienia to łączy ich prawdziwie siostrzane uczucie. Jedni mężczyźnie pojawiają się w ich życiu na krótko, inni zostają na dłużej. Czytając, podświadomie porównujemy reakcje sióstr na podobne wydarzenia. Czy Eleonora nie tłumi za bardzo swoich uczuć? Czy nie pozwalając sobie jakikolwiek zewnętrzny przejaw swych uczuć postępuje właściwie? A Marianna, czy nie jest czasem samolubna? Niezła psychoanalizę można by zaserwować tym dwóm kobietom. Trochę brak tu humoru i słynnej drwiny z ówczesnych obyczajów, które tak się podobają u Jane Austen. Ogólnie niezłe 6/10.

"Emma" to powieść bardziej wyrazista. Tytułowa bohaterka jest irytująca, ale przez to również zdecydowanie ciekawsza. Trochę zarozumiała, trochę przemądrzała i trochę za bardzo wtrącająca się w sprawy innych (zwłaszcza uczuciowe). Mi osobiście jednak bardziej przypadła do gustu niż bohaterki "Rozważnej i romantycznej". Samej akcji w "Emmie" jest niewiele, ale rekompensowane jest to poczuciem humoru. Dla mnie 7/10.

"Perswazje" natomiast zupełnie mnie nie ujęły. Bohaterka jest niebezpiecznie bliska ideału - dobra, mądra, ładna. Przebieg zdarzeń aż do bólu przewidywalny.... Na dodatek cała ta opowieść wydaje mi się nielogiczna psychologicznie. Ale za klimat i oficerów marynarki, którzy zawsze robią dobre wrażenie 5/10.


Komu mogą się spodobać książki Jane Austen? Każdemu kto lubi klimat dziewiętnastowiecznej Anglii. Kto pośród konwenansów, dobrych manier i rozmów o dżentelmenach prowadzonych w pięknie i bogato urządzonych salonach czuje się dobrze. To książki obowiązkowe dla wielbicieli miłości wydanej w starych ramach. Absolutnie nie dla nikogo, kogo drażnią wiktoriańskie obyczaje i pewna doza sztuczności w uczuciach.

A Wy lubicie Jane Austen?

edit* od 27.04.2015 można kupić w biedronce bardzo ładne wydania m.in. Rozważnej i romantycznej, Dumy i uprzedzenia, Opactwa Northanger J. Austen oraz inne : )

klasyka obniżki duma i uprzedzenie
                                                  
Rozważna i romantyczna. Jane Austen.
Emma. Jane Austen.
Perswazje. Jane Austen.

4 komentarze:

 1. Mi też Emma do tej pory najbardziej się spodobała (pośród Rozważnej i romantycznej oraz Dumy i uprzedzenia). Emma spodobała mi się tak bardzo, że postanowiłam przeczytać wszystkie pozostałe - właśnie jestem w trakcie Mansfield Park :)

  A to biedronkowe wydanie wygląda przeuroczo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a jak Mansfield Park? Warto sięgnąć? : )

   Usuń
 2. Jeszcze nie doszłam do połowy, ale humor jest świetny :) Główna bohaterka trochę mdła, ale mam nadzieję, że dziewczyna się jeszcze rozkręci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sztuczność konwenansów była tym, co Austen starała piętnować, poprzez ukazanie kryjącej się pod nimi hipokryzji. Za to bardzo cenię Jane i jestem jej oddaną fanką.

  OdpowiedzUsuń