Top 5 wzruszających książek

By | poniedziałek, czerwca 29, 2015 3 comments
Lista, którą stworzyłam specjalnie dla osób, które łatwo się nie wzruszają. Tych kilka książek wyjątkowo trafiło mi do serca, więc myślę, że Wam również mogą się spodobać. I naprawdę poruszyć.


1. Złodziejka książek. Markus Zusak.
Opisywałam ją ostatnio, więc sporo możecie przeczytać o niej TU. Jednym słowem - to piękna i wymykająca się schematom opowieść o dziewczynce, o wojnie, o przyjaźni i o potędze słów. Bardzo, bardzo polecam.

2. Mała księżniczka. Frances Hodgson Burnett.
Na pewno doczeka się kiedyś osobnego wpisu, jest dla mnie tak ważna. To bajka dla dzieci, od razu uprzedzam. Ale czytałam ją wielokrotnie w dorosłym życiu i wciąż ma w sobie to coś. Magię. Myślę, że to jedna z tych książek, które zostawiają w czytelniku trwały ślad. Jeśli kiedykolwiek będziecie szukać prezentu dla dziewczynki "Mała księżniczka" będzie idealna.

3. Oskar i pani Róża. Éric-Emmanuel Schmitt.
Krótka książeczka o jakże trudnym temacie. O śmierci dziecka. Bardzo refleksyjna historia i trochę jakby pocieszająca?

4. Mały Książę. Antoine de Saint-Exupéry.
Któż nie czytał, któż nie słyszał. Klasyk w swojej kategorii. Nawet jeśli już kiedyś spotkaliście się z Małym Księciem (zwykle gdzieś w szkole, bo to chyba wciąż lektura) warto do niego wrócić. Podobnie jak przy Małej Księżniczce może uda Wam się dostrzec w tych książkach coś więcej.

5. Poczwarka. Dorota Terakowska.
Książka, która niewątpliwie ma swoje wady, jednak bądź co bądź potrafi wzruszyć. Opowiada o trudach i radościach życia z niepełnosprawnym dzieckiem.

A na koniec mam do Was prośbę : ) Czy moglibyście polecić mi inne tytuły książek, które Was wzruszyły?

3 komentarze:

 1. Za mało książek przeczytałem by mówić które są wzruszające, które nie, co innego mógłbym powiedzieć o grach czy filmach. Ale małego księcia znam, jak czytałem w gimnazjum to faktycznie bardzo mnie wzruszył, do łez, zwłaszcza wątek z lisem i różą.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Samotność w sieci" Wiśniewskiego. Ryczałam na tym jak porąbana.
  "Motyl" o kobiecie chorej na Alzheimera, z perspektywy samej bohaterki.
  Wymienionych przez Ciebie nie czytałam. Zapisuję więc do mojej listy książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei zapisuję "Motyla" : ) dzięki za polecenie : ) Przejrzałam pobieżnie recenzje na lubimyczytać.pl i rzeczywiście wiele osób go chwali.

   Usuń